Nachlazení, rýma a podobné radosti
Příčiny
Jedná se o zánětlivé onemocnění horních dýchacích cest. Způsobuje jej nejčastěji virová infekce, způsobená oslabením obranyschopnosti organismu. Projevuje se obvykle zvýšením Kaphy – to je zvýšením tvorby sekretů. Pokud se objeví horečka jedná se o příznak zvýšené Pitty. Časté jsou také projevy nerovnováhy Váty, jako jsou bolesti hlavy a kloubů. Můžeme proto s jistotou konstatovat, že mohou být zvýšeny všechny dóši a proto je léčení poněkud složitější. Často se také s touto chorobou pojí snížení trávícího ohně.
Prevence
Prevence je vždy jednodušší než léčení. V našem případě jde zejména o udržování dobrého trávení – strava, která odpovídá naší konstituci a příliš nepřetěžuje Kaphu. Dále je potřeba dostatečný (nikoliv přehnaný) tepelný komfort. Pro osoby s konstitucí Pitta je velmi vhodné otužování, pro ostatní je třeba být při otužování velmi opatrný. Také je dobré se pohybovat v dobře větraných prostorech. Znečištěné ovzduší nebezpečí nachlazení velmi zvyšuje. Naopak izolace od nemocných osob je u nás spíše přeceňována.
Dobrou prevencí je pravidelná očista nosu – džala néti, nejlépe každý den. Vhodná je také procedura nasja z očistného systému pančakarma. Vhodné je také pravidelné pití medové vody.
Nejlepší prevencí je potom život v souladu s ájurvédou při respektování vlastní konstituce i roční a denní doby. O tom pojednává celá tato učebnice.
Počáteční stádium nemoci
Pokud nám začíná být divně, začínáme kašlat, smrkat a případně nás škrábe v krku, je nejvyšší čas začít s léčením. Přejdeme na stravu snižující Kaphu, popřípadě na tekutou stravu nebo dokonce začneme hladovět. Hladovění však nesmíme cítit jako újmu, ale jako přirozený proces. Rozhodně z jídla vyloučíme všechny sladkosti a mléčné výrobky.
Co nejdříve si uvaříme čaj z čerstvého zázvoru, popřípadě pijeme průběžně horkou vodu. Omezíme tělesný pohyb. Pokud však nemáme horečku nebo bolesti, není dlouhodobé ležení v posteli příliš vhodné. Vhodnější je spíše mírný pohyb, musíme však být v teple a nepřetěžovat se. Také je důležitá možnost pravidelného pití zázvorového čaje, horké vody nebo dalších speciálních čajů popsaných dále.
Čajové směsi proti nachlazení a pocení
V počáteční fázi nemoci i během celého léčení je vhodné vedle horké vody a zázvorového čaje popíjet i další zahřívající čaje. Není nutné je příliš střídat, spíše si vyberme jeden, maximálně dva které nám vyhovují a ty používejme. Je třeba na ně mít neustále po ruce suroviny.
Po vypití horké čajové směsi je vhodné si na chvíli lehnout do vyhřáté postele a mírně se vypotit. Nadměrné pocení je příliš vysilující a proto není vhodné.
Vyprázdnění střeva
Při počínajícím nachlazení je třeba mít vyprázdněná střeva. Použijme k tomu různé projímavé čaje nebo si udělejme domácí klystýr.
Mazání poprsí a inhalace
V kterékoliv fázi onemocnění je vhodné mazat poprsí a záda několikrát denně ájurvédským balzámem. Můžeme použít i tak zvanou tygří mast, která má velmi podobné účinky.
Velmi vhodná je taktéž inhalace. Ideální jsou specielní inhalační přístroje, nicméně lze použít i jednoduchou domácí improvizaci. Do keramické mísy nalijeme vařící vodu a necháme mísu ohřát. Poté vodu vylijeme a nalijeme do mísy horký inhalační roztok. Překryjeme hlavu ručníkem, případně dekou a inhalujeme. Můžeme také inhalovat přímo nad vařícím se čajem. Pokud máme plynový sporák, již si z bezpečnostních důvodů hlavu nepřikrýváme.
K inhalaci jsou vhodné čaje proti nachlazení, kafr, eukaliptus, máta, zázvor, santalové dřevo. Velmi vhodné je také inhalovat ájurvédský balzám.
Při inhalaci nejprve střídavě nadechujeme nosem a ústy. Snažíme se páru několik sekund udržet. Můžeme poté mít potřebu smrkat nebo plivat. To je v pořádku, je to součást očistného procesu. Sliny zásadně nepolykáme.
V další fázi ucpeme nejprve levou dírku a nadechujeme se pravou, pak ucpeme pravou a vydechujeme levou. Opakujeme 4x až 5x, poté vystřídáme nosní dírky. Máme- li horečku nadechujeme se častěji levou nosní dírkou, je-li nám naopak zima, častěji se nadechujeme dírkou pravou. Nejlepší je ale většinou stejný počet nadechnutí levou i pravou dírkou.
Poté se zhluboka nadechneme, zavřeme ústa i zacpeme obě nosní dírky a snažíme se vehnat páru do hlavy a zadržíme dech. Vydechneme až již opravdu dech nedokážeme déle zadržet. Tuto fázi by neměli dělat lidé trpící vysokým krevním tlakem.
Další recepty a doporučení
- Pokud jsme se rozhodli jíst, přidejme do jídla dostatek zahřívajícího koření. Výjimkou je, pokud máme horečku, to ale obvykle nejíme. Vhodné koření je zejména černý pepř, zázvor, skořice, hřebíček a dlouhý pepř.
- Vhodná je zejména cibule a česnek.
- Na bolesti v krku působí velmi příznivě kloktání horké vody s kurkumou a solí.
- Při mírných problémech pomůže horká koupel s kapkou eukaliptového oleje. Lidé s konstitucí Pitta však musí být opatrní.
- Med (pozor nesmí se zahřívat na více než 40 stupňů) také působí velmi příznivě.
Literatura:
1.Bauhofer,U.: Vykročení k tichu. Studiopress, Čáslav 2003
2.Miller,L.: Ayurvedic remedies. Motilal Banarsidass Publishers, Delhi 2002
3.Rajpoot,G.: Nemoci a ájurvéda. Dhanvatri, Praha bez vročení
4.Verma,V.: Ájurvéda cesta zdravého života. Pragma, Hodkovičky bez vročení
5.Verma,V.: Ájurvéda na každý den. Fontána, Olomouc 2010