Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy

ajurveda-brno

Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život.

                                              Pacovský

Nesuďte a nebudete souzeni

           Lukášovo evangelium

Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou výsledkem malých hříchů, které denně spácháme.                                                                                                                                 Hippokrates

Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a  odpovědnost za své chování.

Dalajláma

Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona.

Paracelsus­

Domů » Učebnice ájurvédy » Prevence a zdraví » Denní režim – dináčárja

Denní režim – dináčárja

 

V poslední době moderní věda přichází na to, co už Ájurvéda zná tisíce let, že vše živé i neživé má rytmus. Vždyť i pevná látka je jen vlnění.

Pro opětovné získání a zejména jeho udržení je důležité udržovat pravidelný rytmus života. Je to nutné pro udržení rovnováhy tridóš i pro udržení imunity a správného trávení. Doporučený denní rytmus vychází z přírodních cyklů. Zde popsaný cyklus je možné považovat za ideální pro průměrného člověka. V praxi je nutné si osobní režim upravit podle vlastní konstituce, životních podmínek, zdravotního stavu i motivace, jak důsledně chceme režim dodržovat. Nezačínejme hned se vším. Vyberme si jen několik doporučení a postupně je uvádějme v život. Později můžeme přidat další. Méně znamená často více. Proto je lépe dodržovat méně zásad, ale provádět je pravidelně. Pak se zvyk stane naším pomocníkem. Pokud to přeženeme, staneme se otrokem našich utkvělých představ. To už není ájurvéda.

Dóšové hodiny

Nejlepší cesta k rovnováze a ke zdraví spočívá v našem životě v souladu s přírodou. Podle Ájurvédy existují v organismu vedle biologických hodin, které určují dobu nejvyšší aktivity jednotlivých orgánů, také dóšové hodiny.
Každá dóša má během 24hodin v určité části dne a noci svůj čas, kdy je na vrcholu. Asi kolem 22.00 začíná období začíná období Pitty, kolem 2.00 období Váty, v 6.00 období Kaphy,v 10.00 začíná opět Pitta, v 14.00 opět Váta a v 18.00 Kapha. Časy jsou pochopitelně přibližné. Zaleží na době svítání a západu Slunce.

Postup při zavádění denního režimu lidmi s konstitucí Pitta

Většina lidí po přečtení, co vše by měli dělat, text znechuceně odloží s tím, že to nejde stejně vše dodržet. A mají pravdu, ono to opravdu nelze v praxi dlouhodobě dodržet. Zvláště zpočátku.

Jak tedy postupovat?

Nejprve je třeba si uvědomit, co dodržováním režimu získáme (například zdraví, větší výkonnost, vnitřní spokojenost) a co ztratíme (musíme vyvinout jisté úsilí, naše okolí nás pravděpodobně nepochopí)
Dále je dobré si promyslet, co je pro nás obtížné dodržet a co naopak jednoduché, co můžeme dodržovat jen některé dny a co trvale
Promysleme si plán, jak zavádět denní režim do praxe, s čím začít a s čím zatím počkat
Dostatečně motivovaná Pitta nebude mít se zavedením denního režimu problém.

Postup při zavádění denního režimu lidmi s konstitucí Váta a Kapha

Nejobtížnější naopak bude zavedení denního režimu pro Vátu. Je to, ale pro ni základní harmonizační opatření a bez něho se dlouhodobě nepodaří Vátu harmonizovat. U Váty začneme záchytnými body. Ranní vstávání, snídaně, oběd, večeře, uléhání. Za pravidelné zpočátku považujeme činnosti, které proběhly v rozpětí dvou hodin. O nic dalšího se nepokoušíme. Víc je stejně nad její síly. Až se tento režim zavede několik měsíců, teprve pokračujeme dalšími body a to od toho nejjednoduššího.
Také pro Kaphu je výhodnější začít postupně. Na rozdíl od Váty se jí návyky vytvářejí rychleji, a proto může Kapha postupovat rychleji.

Dobrá rada

Činnosti označené v dalším textu vykřičníkem jsou činnosti důležité a měli bychom je zařadit do denního rozvrhu přednostně. Znovu opakuji, že všechny navržené činnosti nelze do rozvrhu zavést z prostého důvodu, že bychom to časově obtížně stíhali. Některé činnosti proto zařazujeme jen v některé dny. I v tomto případě doporučuji pravidelnost. Zvyk je velký pomocník v dodržování dobrých předsevzetí. V určité fázi je pak jednodušší danou činnost vykonat, než si zdůvodnit proč ji dnes dělat nebudu.
Na druhou stranu si řekněme otevřeně, všechna doporučení prostě dodržet nejde. Nelámejme si tím hlavu. Záleží na našem zdraví, jak moc si můžeme dovolit hřešit.

Vstávání

Ájurvédští mudrcové doporučují vstávat těsně před východem Slunce. Je to nejlepší čas, kdy může buňky v těle naplnit síla Slunce a nabít je na celý den. V této době také využijeme energie Váty, která svojí pohyblivostí vstávání napomáhá. Vstáváme pokud možno bez budíku. Ráno je čas kdy jsme nejcitlivější. Zpočátku to může být trochu problém, ale organismus si brzy zvykne a bude se budit sám.

Ideální čas pro vstávání podle konstituce:

Váta: 6:00 hodin
Pitta: 5.30 hodin
Kapha: 4.30 hodin

Toto pravidlo se nevztahuje na velmi malé děti, staré osoby, rodiče s malými dětmi a osoby nemocné např. s průjmem a horečkou. Z počátku asi bude na nás vztávání v tuto dobu příliš časné, ale ájurvéda doporučuje všem vstávat před 6. hodinou. Je třeba si uvědomit, že nejsou skřivani a sovy, ale skřivani a skřivani v nerovnováze. Mnohým se to nebude líbit, ale je to tak.

Činnosti těsně po probuzení

Prvně se podívejme na své ruce, vytváří mnoho důležitého, pohlaďme je
Modlitba a poděkování za nové ráno. Nemusí jít jen o tradiční náboženskou modlitbu, ale spíše o zastavení a zamyšlení
Vlažný nebo teplý nápoj. Pomůže při vyprazdňování
Vyprázdnění. Východ Slunce je nejvhodnější chvíle k vyprázdnění
Kloktání – ganduša. K posílení a prokrvení dásní, zubů a čelistí a k odstranění nežádoucích vrásek z tváří aspoň 2 – 3x týdně kloktejme teplým sezamovým nebo hřebíčkovým olejem (lžíci oleje + lžíci vody). Podržme olej v ústech a převalujte jej ze strany na stranu asi tak 5 minut. Poté olej vyplivněme. Gandušu bychom neměli dělat déle než deset minut, pak se škodliviny vrací zpět do organizmu. Po vyplivnutí oleje masírujeme dásně pomocí prstů

Ranní očista

Každé ráno si kovovou škrabkou očistíme jazyk. V krajním případě můžeme použít lžičku nebo lépe velkou lžíci. Jazyk si čistíme od kořene ke špičce asi 7x. Důležité je čistit si jazyk kovem, protože jazyk obsahuje reflexní body, které signalizují orgánům odstranění mikrobů. Čištění jazyka zubním kartáčkem je nedostatečné.
Po vyčištění jazyka si vyčistíme zuby. Ájurvéda doporučuje bylinné zubní pasty bez fluoru například neemovou. Ještě lepší je čistit si zuby ájurvédským zubním práškem (vedle komerčních je možné namíchat vlastní prášek s neemu a triphaly. Je to zpočátku sice nezvyk, ale je po něm podstatně čistší jazyk. Pro děti doporučuji zubní pastu Kekule. Sladké pasty jsou na čištění zubů nevhodné.
Jednou týdně si můžeme oči vypláchnout kvalitním ricinovým olejem nebo odvarem z triphaly.

Olejová masáž – abjanga

Abhjanga je olejová masáž celého těla. Můžeme si ji nechat udělat v masážním salonu (Ájurvédskou masáž), ale daleko větší účinnost má její pravidelné provádění. V ideálním případě ji můžeme dělat každý den, ale i jednou až dvakrát za týden našemu zdraví velmi prospěje. Teplé oleje otevřou kanály (šróty) a tělo se začne zbavovat ámy. Masáž je také vhodná pro snížení dóši Váta, takže ji můžeme provádět nejen při přetížení této dóši, ale i na podzim, kdy tato dóša narůstá v přírodě. Naopak opatrně bychom měli postupovat, pokud je přetížena Kapha. Potom můžeme zvolit i masáž na sucho.

Pohyb

Ranní pohybová aktivita je dobrý začátek dne. Může to být sestava jógových cviků, pozdrav Slunci, pět tibeťanů nebo ranní procházka, která dodá tělu mnoho energie zejména, pokud probíhá v době svítání. Vhodné je také plavání, pokud jsou k němu vhodné podmínky. V ideálním případě by měl být mezi olejovou masáží a sprchováním. Mezi cvičením a snídaní je třeba dodržet odstup alespoň půl hodiny.

Sprchování

Nesprchujeme se příliš teplou vodou, zejména hlavu a krk. Také pokud možno používáme jen šampón na vlasy a mýdlo jen na ochlupené části těla. Koupel není vhodná při průjmu, nachlazení, zažívacích potížích a akutních onemocněních spojených s ámou. Sprchovat a koupat bychom se neměli bezprostředně po jídle.

Pránajáma

 

Meditace

Meditace je vhodným začátkem dne. Z vlastní zkušenosti doporučuji nalézt na začátku mistra, který nás nástrahami meditace zpočátku přenese. Pokroky jsou mnohem rychlejší a tím i naše motivace stoupá.

Snídaně

Snídaně je pro většinu dóš důležitá. Také ji potřebují fyzicky pracující lidé. Proto si udělejme na snídani trochu času a v klidu posnídejme. Čas vhodný ke snídani se liší:

Váta: 8.00 hodin
Pitta: 7.30 hodin
Kapha: 7.00 hodin

Kaphy mohou snídani vynechat. Po snídani můžeme rozžvýkat několik fenyklových semínek na posílení trávení.

Činnost během dne

Po snídani následuje běžná pracovní činnost. Během dne dodržujeme zásady stravování podle ájurvédy. Během dne se snažíme pracovat efektivně. Vždy myslíme na to, co děláme. Dále pokud je to možné použijeme k pohybu chůzi. I krátké popojití má smysl, natož třeba chůze do schodů místo jízdy výtahem nebo procházka na oběd, či po obědě. O chůzi do práce a z práce ani nemluvě.
Během dne se také snažme držet vzpřímenou páteř při chůzi i při sezení. Energie pak může lépe proudit směrem vzhůru.
Aktivní činnost provádějme zejména, když vládne Pitta a Váta. To jsme nejaktivnější a dovedeme se nejlépe soustředit. Naopak večerní doba mezi šestou a desátou je ideální doba k odpočinku. V tomto období bychom se měli zabývat zejména krásnými věcmi, poslouchat hudbu a podobně. Televize obvykle není vhodná volba, zejména zprávy a násilné příběhy.

Meditace

Obdobně jako svítání je vhodnou dobou pro meditaci i soumrak. Vhodnou dobou je také chvíle po příchodu z práce. Před meditací si můžeme na chvíli lehnout.

Činnosti před spaním

Večer bychom měli strávit podle svých zájmů – s rodinou, přáteli nebo sami. Mělo by se jednat o příjemnou, postupně se zklidňující činnost. Málo vhodné je sledování televize, zvláště akčních a hororových filmů, jakož i sledování zpráv. Mě se osvědčilo nahrát si oblíbené pořady v televizi a přehrát si je odpoledne po příchodu z práce nebo o víkendu. Získám tím spoustu času přetočením reklam a upoutávek.
Večer je vhodné vypít některý z čajů snižujících Vátu a uklidňujících. Vhodné jsou třeba meduňka, Tulsi Brahmi, Tulsi s heřmánkem, Night time. Naopak bychom se měli vyhnout stimulujícím čajům.
Večer je také nejvhodnější doba na reflexologii – reflexní masáž chodidel a to nejlépe jako partnerskou. Automasáž je jen východiskem z nouze.
Těsně před spaním provedeme osobní hygienu, pročištění nosu, očí a uší a můžeme si udělat krátkou procházku, zameditovat nebo si číst nějakou pěknou knížku.

Spánek

Více

Sex

Nejlepší dobou pro milování je večer. Brzy ráno, v poledne, odpoledne a o půlnoci se sex nedoporučuje.

Literatura:
Bauhofer, U.: Vykročení k tichu, Studiopress, Čáslav, 2003
Douillard, J.: Sezonní dieta, Ecce Vita, Praha, 2002
Doval, Z.: Ájurvéda II., CAD Press, Bratislava, 1999
Frej, D.: Ajurvéda, Eminent, Praha, 2007
Chopra, D.: Perfektní zdraví, Pragma, Hodkovičky bez vročení
Rajpoot, G.: Základy ájurvédy, Dhanvantri, Praha, 2002
Svoboda, R.: Ájurvéda pro ženy, Ecce Vita, Praha, 2002
Svoboda, R.,E.: Základní kniha ájurvédy, Fontána, Olomouc, 1998