Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy

ajurveda-brno

Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život.

                                              Pacovský

Nesuďte a nebudete souzeni

           Lukášovo evangelium

Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou výsledkem malých hříchů, které denně spácháme.                                                                                                                                 Hippokrates

Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a  odpovědnost za své chování.

Dalajláma

Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona.

Paracelsus­

Jednoduché recepty

Stravování podle ájurvédských zásad nemusí nutně vést k indické kuchyni. Je třeba si uvědomit, že ájurvéda a indický styl života spolu vůbec nemusí souviset. Faktem však je, že ájurvéda se nejdéle dochovala v Indii a na Srí Lance, a proto lze v této oblasti hledat určité impulzy. Vedle toho je však možné čerpat i z jiných zdrojů. Evropskému vkusu je blízká středomořská kuchyně, která vychází prostřednictvím starořecké medicíny ze stejných kořenů jako ájurvéda. V některých momentech je možné se inspirovat i makrobiotikou a lečebnou stravou dle čínské medicíny. I ke klasické české kuchyni je možné přistupovat z ájurvédského pohledu. Možností je prostě mnoho, jen je využít.

Postupně bychom zde chtěli zveřejňovat recepty na jídla osobně vyzkoušená a v rodinách oblíbená. Mělo by se jednat o jídla, která respektují ájurvédské zásady stravování, ale jejich původ může být různý. V žádném případě se nebude jednat o receptář indické etnické kuchyně.

Zdroj uváděný u většiny jídel je pouze námět, který byl inspirací. Ve většině případů se nejedná o opsaný recept, ale o recept tvořivě upravený. Pokoušíme se uvádět i dopady jídel z pohledu jednotlivých regulátorů (dóš). Vzhledem k tomu, že dopady může ovlivnit i kvalita použitých surovin a údaje o charakteristikách jednotlivých potravin se v různých pramenech liší, je třeba tyto údaje brát jako orientační. Řiďte se svým citem a nezapomeňte, že každá konstituce má na stravu specifické požadavky.

V receptech je lžící míněna polévková lžíce a lžičkou míněna čajová lžička. V seznamu receptů se mohou některá jídla opakovat, pokud patří do více skupin jídel.

Obecné recepty

Snídaně

Pomazánky

Polévky

Hlavní jídla

Přílohy

Sladká jídla

Nápoje