Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy

ajurveda-brno

Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život.

                                              Pacovský

Nesuďte a nebudete souzeni

           Lukášovo evangelium

Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou výsledkem malých hříchů, které denně spácháme.                                                                                                                                 Hippokrates

Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a  odpovědnost za své chování.

Dalajláma

Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona.

Paracelsus­

Domů » Učebnice ájurvédy » Prevence a zdraví » Léčení nemocí » Léčení vysokého krevního tlaku

Léčení vysokého krevního tlaku

Příčiny

Vysoký krevní tlak může mít různé příčiny. Při zvýšeném tlaku způsobeném zvýšením Váty dochází ke stažení cév a následnému kolísání tlaku. Tlak často stoupá v odpoledních hodinách. Při zvýšeném tlaku z důvodů vyšší Kaphy jsou zanášeny cévy a často bývá zvýšený i cholesterol. Ten ovšem není příčinou vysokého tlaku, ale symptom. Při zvýšení Pitty se zvyšuje napětí a dochází v cévách k zánětu. Bývá zvýšen ukazatel CRP v krvi. Podle posledních výzkumů „klasické medicíny“ je to nejčastější příčina kardiovaskulárních chorob.
Stres, hektika a nedostatek času zvyšují Vátu a Pittu a to vede ke zvýšení tlaku. Dalšími příčinami jsou intoxikace, tvrdnutí artérií, obezita, metabolické potíže, nadměrný příjem soli, příliš mnoho rychlých jídel na ulici a celkově nezdravý životní styl.

Léčení

Prvním krokem každého ájurvédského léčení by mělo být odstranění příčin. Proto se nejprve snažíme urovnat dóšu, která je v nerovnováze. Postupujeme stejně jako u jakéhokoliv jiného onemocnění. Při tom dbáme ovšem na to, aby nedošlo ke zvýšení Váty, protože ta má tendenci se vychýlit nejrychleji. Snažíme se doporučovat všeobecná ájurvédská doporučení, která jsou nezávislá na jednotlivých nerovnováhách. Jedná se především o pravidelné stravování ve vhodný čas a v příjemném prostředí, spánkový režim a dostatek pohybu (pokud to zdravotní stav jen trochu dovolí). Při zvýšené Pittě zahájíme protizánětlivá opatření. V případě nadváhy zahájíme opatření ke snížení hmotnosti. Dále přistoupíme i ke specifickým postupům, zejména k fytoterapii.

Čeho se vyvarovat

Některé nepříznivé faktory působí obecně nepříznivě na naše zdraví, ale při zvýšeném krevním tlaku jsou obzvláště nevhodné. Jedná se zejména o kouření, alkohol, kávu a jiné stimulanty. Nevhodný je také ve větším množství zelený a tmavý čaj. Nevhodné jsou i potraviny, které nejsou vhodné pro dóšu, která je zvýšena. Při vysokém krevním tlaku je také vhodné omezit nebo zcela vypustit užívání masa. Opatrně přistupujeme i ke konzumaci lékořice, protože zvyšuje obsah vody v srdeční krajině a anděliky, zvláště při zvýšené Pittě.
Vyhýbejme se také příliš hlasitému nebo dlouhému mluvení a velkým výkyvům aktivity. Krevní tlak také zvyšuje lhaní.

Vhodná strava

Strava by měla vycházet z dóši, která je v nerovnováze, případně z naší konstituce. Dále bychom měli zařazovat co nejvíce tyto potraviny jako je celer, zejména řapíkatý, petržel, ghí, cottage sýr, vodní meloun, sladké hrozny (i sušené), amalaki, grep a citron. Velmi vhodné jsou též brambory, zejména vařené.
Opatrně postupujeme u používání česneku. Ten je vhodný u poruch Váty a Kaphy, ale u Pitta poruch je třeba opatrnosti a vyvážit ho užitím bylin, Pittu snižující (ardžuna, máta).

Fytoterapie

Vyhlášenými ájurvédskými bylinami na vysoký krevní tlak jsou v ájurvédě zejména ardžuna  a bylina brahmi, která působí na snižování zejména psychických příčin vzniku vysokého krevního tlaku. Ardžuna zvyšuje Vátu a působí přes CNS. Pro eliminaci jejího negativního působení na Vátu se v ájurvédě kombinuje s  ašvagandou a kardamomem.
Z našich rostlin je vynikající hloh, který je vhodný zejména na poruchu tlaku typu Váta, případně Kapha a v kombinaci s ardžunou, případně brahmí, tvoří kompletní směs vhodnou pro léčení všech forem vysokého krevního tlaku. Všechny tyto rostliny jsou adaptogeny a ve správném poměru je není možné předávkovat.
Dalšími vhodnými rostlinami jsou například noni, čaj z poupat jerlínu japonského, kořen zmijovice plazivé (sarsaparila). V případě zvýšené Váty a Pitty volíme rostliny  s ochlazující vírjou a sladkým vipakem. To je třeba růže, amalakialoefenykl, chřest (i šatavari), granátové jablko, psylium, santal a další.

Režimová opatření

Při zvýšeném krevním tlaku je nutný pravidelný pohyb. Nejvhodnější je jóga a chůze, nejlépe s nordickými holemi. Z jógových poloh se jedná zejména o polohu mrtvoly, svíčky (ne při velmi vysokém tlaku), kobry, pránajáma, protahovací cvičení, jógový spánek. U osob s velmi vysokým tlakem nejsou vhodné obrácené polohy a polohy, kdy je hlava níže než srdce. Vhodná je meditace, ale ne v době, kdy se tlak významně zvýšil a jsme příliš rozhozeni. Pak může meditace stav ještě zhoršit.. Vynikající je ranní olejová masáž. Před spaním pijeme některý Váta snižující čaj.

Důležitá je i terapie smíchem, případně užití zápisníku příjemných zážitků.

Z vlastní zkušenosti vím, že léčení vysokého krevního tlaku není vůbec jednoduché. Jedná se obvykle o déletrvající problém, který je potřeba řešit s velkou trpělivostí. Pomáhá uvědomění si i dalších rozměrů našeho bytí. Také psychoterapie je velmi důležitá, často nezbytná. Snaha vše vyřešit sám je často důvodem našich potíží.

Literatura:

1.Bauhofer,U.: Vykročení k tichu. Studiopress, Čáslav 2003

2.Chauhan,V.: Ájurvédská medicína. 4DVD, Advana, Praha 2010

3.Rajpoot,G.: Nemoci a ájurvéda. Dhanvatri, Praha bez vročení

4.Svoboda,r., Welch,C.: Dlouhý život bez nemocí, Advana, Praha 2009

5.Trokes,A.,Grunert,D.: Jóga pro zdraví. Svojtka, Praha 2008