Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy

ajurveda-brno

Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život.

                                              Pacovský

Nesuďte a nebudete souzeni

           Lukášovo evangelium

Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou výsledkem malých hříchů, které denně spácháme.                                                                                                                                 Hippokrates

Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a  odpovědnost za své chování.

Dalajláma

Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona.

Paracelsus­

Domů » Učebnice ájurvédy » Prevence a zdraví » Kapitola pro ženy » Těhotenství z pohledu ájurvédy

Těhotenství z pohledu ájurvédy

Přivedení Života do nového těla (početí, těhotenství, porod) věnuje ájurvéda zvláštní péči. Náhled pro Evropana je možná poněkud exotický, ale podle mého názoru přirozený, čistý a logický, známe-li základní nauku o třech dóšách (bioenergiích).

Ideální těhotenství začíná 6 měsíců před oplozením, kdy budoucí rodiče začnou s pročišťováním a regenerací svého těla, aby pak ve stavu optimálního zdraví spojili spermii s vajíčkem. Následujících 9 měsíců by se rodiče měli soustředit na příchod dítěte. Plod trávící čas v děloze obklopen rodiči, kteří ho nechtějí, se narodí a vyroste s pocitem nechtěnosti bez ohledu na pozornost rodičů, věnovanou mu po porodu.

Jakmile jste se jednou rozhodli mít dítě, vše, co jíte, děláte, vidíte a slyšíte, by mělo být jemné, vlídné a zdravé pro uklidnění a dodání síly rostoucímu dítěti. „S těhotnou ženou se musí zacházet tak, aniž by se rozrušila“. Mnoho žen se v těhotenství stává svým způsobem podrážděnými, protože jedí za dva a také vylučují za dva. Odpadní látky plodu mohou blokovat jejich kanály. I v plodu se nacházejí jako v jiné živé bytosti dóši, a tyto dóši „navíc“ mohou vyvádět z rovnováhy dóši těhotné ženy. V době těhotenství se navíc ženský mozek zmenší, mentální úroveň se poněkud sníží a k normálu se vše vrací až za 6 měsíců po porodu. Proto je vhodné v těhotenství zůstat doma, tiše meditovat a vytvářet silné pouto s dušičkou, která s vámi bude žít.

Pokud se nastávající maminka rozčiluje, zneklidňuje dvě bytosti a silné, náhlé pocity, například strach nebo zlost vzniklé při sledování hororu nebo hlučného programu ovlivní plod více než těhotnou ženu. Plod slyší v 7 měsících (někteří kojenci dokonce poznají skladby ze seriálů, které jejich matky sledovaly v těhotenství) a jejich emoce se probouzejí hned zpočátku.

Ačkoliv to můžete považovat za zásah do svého soukromí, v těhotenství se vyvarujte nezdravých vlivů. Omezte namáhavý fyzický pohyb a sex, dávejte přednost procházkám a plavání. Zůstávejte více doma, zejména od 8 měsíce těhotenství (tělo dodává vašemu dítěti odžas) a buďte ve společnosti lidí, kteří vás mají rádi. Partner by vám měl věnovat více času a zajistit vaše pohodlí a spokojenost.

Vaše dítě také ovlivňuje skladba jídelníčku a návyky. Naprosto nevhodné jsou pokrmy příliš sladké, smažené, velmi slané nebo kořeněné, velké množství rafinovaného cukru, kouření, alkohol a kofein. Snažte se jíst jídla přiměřeně sladká, nekořeněná, lehká – celozrnné potraviny, ovoce a zeleninu. Snášíte-li mléko, v těhotenství pijte teplé mléko s kořením (šafrán, kardamom nebo sušený zázvor), ke kterému přidáte ½ lžičky ghí a 1-2 lžičky syrového medu, slabý zázvorový čaj, několik špetek orestovaných fenyklových nebo kmínových semínek, nebo pijte teplou vodu s citrónem a medem, která sníží nucení na zvracení.

Ájurvéda uvádí, že poté, co začne bít srdce plodu, vytváří se u matky a dítěte spojení „dvou srdcí“. Různé chuti k jídlu se u těhotných žen objevují následkem tělesné nerovnováhy, nedostatku některých živin nebo v důsledku odpadních látek, zatěžujících vlastní vylučovací orgány matky. Mnohé tyto chuti odrážejí sklony plodu, který spojenými kanály ovlivňuje matku. Je vhodné tyto chuti uspokojit, pokud tím nepoškodíte své zdraví. Nastávající matky mohou užívat širokou paletu ájurvédských tonik a doplňků pro zdraví své i dítěte. Těhotné ženy mohou podpořit zdraví denními masážemi s trochou oleje (nejvhodnější je mandlový nebo olivový) a opatrně jej vmasírovat kolem oblasti pupku, břicha a vulvy.

Počátek porodu určují plodové hormony, proto při umělém vyvolání porodu dochází k narušení harmonického vztahu dítěte a matky. Další narušení nastává ihned po porodu. Plod začíná svůj život a tráví 9 měsíců v děloze v souladu s rytmickým pulsem srdce své matky přímo pod ním. Velmi důležité je proto, aby své dítě matka po porodu jemně přitiskla k levému prsu tak, aby slyšelo uklidňující tlukot jejího srdce v prvních minutách života v prostředí mimo dělohu.

Ájurvéda dává přednost minimálním zásahům do průběhu porodu, ačkoliv někteří lékaři používají olejová klyzmata ke stimulaci stahů volným průtokem Váty směrem dolů a podávají byliny s tonickým účinkem, např. šafrán nebo ašvagandu k usnadnění porodu. Okamžitě po porodu se ženě podávají bylinné roztoky ke snížení bolestí, pro posílení nervového systému a později dostává speciálně upravené jídlo, které vrátí tělu ztracenou sílu. V Indii se ženě po porodu olejem potře břicho a jemně se přikryje látkou, aby se zabránilo nahromadění Váty v prázdné děloze.

Byliny a preparáty vhodné k přípravě těla a podpoře otěhotnění

  • Čavampraš (nutrijam) = posiluje funkci ženských a mužských pohlavních orgánů
  • Tribo (berhavie rozkladitá + kotvičník zemní) = působí na pohlavní systém, u mužů navíc působí na počet a mobilitu spermií, erekci a libido, u žen podporuje celkovou vitalitu a libido
  • Trikatu (pepř + dlouhý pepř + zázvor) V-Ž+S- = podporuje otěhotnění, zvyšuje sexuální chuť a usnadňuje uchycení oplodněného vajíčka v děloze (dlouhý pepř zlepšuje růst děložní sliznice)
  • Triphala (haritaki + bibitaki + amalaki) V-Ž-S- = má příznivý vliv na správnou činnost pohlavních orgánů, tvorbu a kvalitu mužských spermií.
  • Zdraví pro ženu (chřest hroznovitý + chebule srdčitá + tulsi) = má regenerační účinky zejména na ženský reprodukční systém, vyživuje, tonizuje a podporuje funkci zejména ženských pohlavních orgánů
  • Amrit (Guduchi) V-Ž-S- = u matky, která již přestala kojit napomáhá k usnadnění vstřebávání mléka
  • Ašvaganda (witánie snodárná, nebo též indický ženšen) V-Ž-S- = je dobrou „potravou“ pro slabé těhotné ženy a pomáhá stabilizovat plod, je hlavním omlazujícím prostředkem pro muže, posiluje reprodukční (pohlavní) orgány, zvětšuje tvorbu semene, použitý s mlékem má afrodisiakální účinky
  • Dadima (granátové jablko) V-Ž-S- = toto ovoce je vhodné pro těhotné ženy od druhého měsíce těhotenství až do porodu a to v kombinaci s černou solí (přírodní chlorid amonný)
  • Fenykl V-Ž+K- = podporuje tvorbu spermatu
  • Kmín kořenný V- P0 K0 = aktivuje proudění lymfy, u kojenců podporuje trávení mléka a u matek tvorbu mléka
  • Kontryhel žlutozelený – k použití při všech hormonálních poruchách u žen je vhodnější méně koncentrovaný nápoj. Účinkuje také při příliš silné nebo nepravidelné menstruaci s křečemi, ale i při porodu a po něm. Při problémech s otěhotněním pomáhá sedací koupel.
  • Kotvičník zemní (gokšura) VPK= – posiluje rozmnožovací soustavu zvětšováním objemu semene a povzbuzuje ženy po porodu
  • Pelyněk černobýl V-K-P+ (při nadbytku) = při nepravidelné a bolestivé menstruaci zahřívá, uvolňuje a zmírňuje křeče. Čajová kúra podporuje otěhotnění a usnadňuje porod
  • Sporýš lékařský (verbena) – rostlina vyvolává porod a podporuje tvorbu mléka v době kojení
  • Šatavari V-P-K+ = je hlavním omlazujícím prostředkem pro ženy, je to rasájana pro Pittu, pro rozmnožovací soustavu ženy a taktéž pro krev. Lze jí připravovat v podobě mléčného odvaru spolu s ghí, nerafinovaným cukrem nebo medem a pippali (dlouhý pepř). Působí na zvýšení tvorby mléka, semene a vyživuje sliznice. Vyživuje a čistí jak krev, tak reprodukční orgány ženy. Vyživuje také vajíčko a zvyšuje plodnost

Vhodná strava

Celé těhotenství je z hlediska stravy rovněž rozděleno do 3 období.

  • 1-3 měsíc těhotenství je považován za Kaphovité (Slizovité) období. Dochází k bouřlivému růstu plodu, k mnoha hormonálním změnám v těle matky, často jsou pociťovány nevolnoti a zvracení. Sídlem Kaphy je symbolicky žaludek.
  • 4-6 měsíc těhotenství je považován za Pittovité (Žlučovité) období. Budoucí tělo nové bytosti se obaluje svaly, detailně se tvoří centra smyslů a jednotlivé orgány pro transformaci energie z potravy. Sídlem Pitty v těle je tenké střevo.
  • 7-9 měsíc těhotenství je považován za Vátovité (Větrovité) období. Dotvářejí se plíce a vše se chystá k porodu – vylučovací části procesu. To vše je v kompetenci bioenergie Váta sídlící symbolicky v tlustém střevě.

Pokud těhotná žena zná svůj typ, pak by se po celou dobu těhotenství měla stravovat podle svého typu.

Pokud však nastane situace, že ženě v prvním trimestru je špatně na zvracení (což se projevuje Kaphovité období), pak se doporučuje v těchto dnech dodržovat doporučení vhodné pro typ Kapha. Patří mezi ně suché, teplé, lehce stravitelné potraviny.

Pokud má žena v druhém trimestru pocity návalů horka nebo pálení žáhy, pak se doporučuje na přechodnou dobu přejít na stravu a doporučení vhodná pro typ Pitta. Jako je jídlo spíše hořké, trpké chuti, zeleninové saláty, středně těžká jídla.

Pokud ve třetím trimestru žena pociťuje těžko na žaludku, nadýmání a celkovou nervozitu, pak je vhodné přejít na přechodnou dobu k doporučením vhodným pro typ Váta. Což je teplá, dobře tepelně upravená strava, raději menší porce a přidat odpolední svačinku. Nápoje bez bublinek, spíše uklidňující bylinkové čaje.

Autor:

Ivana Królová

Literatura

Dr. Robert E. Svoboda – Ájurvéda pro ženy

Pavol Hloška – studijní materiály Školy ájurvédy

David Frawley – Rostliny v ájurvédě