Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy

ajurveda-brno

Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život.

                                              Pacovský

Nesuďte a nebudete souzeni

           Lukášovo evangelium

Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou výsledkem malých hříchů, které denně spácháme.                                                                                                                                 Hippokrates

Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a  odpovědnost za své chování.

Dalajláma

Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona.

Paracelsus­

Domů » Učebnice ájurvédy » Hlavní principy zdraví » Časový režim života

Časový režim života

Nástroj k harmonizaci protichůdných potřeb individuální konstituce

Jsme součástí přírody. Žijeme v přírodních rytmech (den – noc, jaro-léto-podzim-zima, mládí-dospělost-stáří). V rytmu se pravidelně střídá i vliv tří základních dóš (bioenergií) na organizmus. Tak jejich „vnější“ přírodní vlivy střídavě a periodicky rezonují s vnitřní konstituci a působí na fyziologii, psychiku i myšlení. V kritických obdobích, kdy kolem nás dominuje naše nejsilnější dóša (ta, na kterou máme nejvyvinutější „příjímač“), pak musíme pečlivěji dbát o vyrovnávající potřeby.

Dále tedy uvádím tisíciletou empirickou zkušenost ájurvédské vědy:

V denním cyklu vládne v přírodě ráno od 6 do 10 hodin dóša Kapha. Vrcholu dne (10-14 hodin) vládne „ohnivá“ Pitta. Je doba oběda, který by měl být největším a nejdůležitějším jídlem dne a složen hlavně z potravin vhodných pro Pittu. Snažte se obědvat pravidelně, nejlépe mezi 11 a 13 hodinou. Odpoledne přebírá žezlo „vzdušná“ Váta (14-18 hodin). Večeře by měla tvořit maximálně 1/3 celodenního objemu stravy ve složení vhodném zejména pro Vátu. Večeřte do 18 hodin! Doba večeře je shodná pro všechny lidi, vytvořte si z doby jídla rodinný či partnerský rituál. V létě je možno i po večeři pracovat na zahradě čí jinak si užít 4-5 hodin do večera.

V ročním cyklu je obdobím Kapha konec ledna až začátek května (vlhko, chladno, později jarně šťavnato). V letním období dominuje Pitta. Věnujte se svým oblíbeným aktivitám, pobývejte aktivně co nejvíce v přírodě a u vody, avšak pozor na přehřátí a sluneční alergii. V horkých dnech nezapomeňte na chlazení a větší přísun vody. Vaše Pitta to ocení.V podzimním čase vyrovnávejte Vátu (ochlazování a větrno) teplem a uklidňující olejovou masáží, aromaterapií a pobytem v sauně či lázních.

V celoživotním cyklu je považováno prvních 25 let za čas, kdy převládají aspekty Kapha (růst, tvorba těla, bujná činnost hormonů a šťav). Věk do 55 let je akčním obdobím Pitta (budujeme kariéru, domov, vychováváme děti) a seniorský věk nad 55 let je obdobím sílící energie Váta (naše tělo se zklidňuje a ubývá mu vody, je čas kreativity a duchovnosti, plníme si staré sny)

Shrnutí: nejcitlivější na chyby je tedy vaše konstituce v obdobích, kdy dominuje vaše nejsilnější dóša = nejvyvinutější a nejcitlivější anténa. Jednotlivé periody (denní, roční, životní) jsou do sebe vloženy jako kolečka v hodinovém stroji:-)

Autor: Jana Ježíková