Letní čas

Dotaz z korespondence:

Ráda bych se zeptala, jak naložit se změnou času ve vztahu k nejlepším časům pro snídani, oběd a večeři. Např. oběd stále v dobu, kdy hodiny ukazují 12 h, i když mozek má teprve 11 h nebo posunout?


Doporučuji (pokud to jde) zachovat původní zimní rytmus stravování. Vaše tělo nechápe, proč by najednou mělo vstávat a jíst jinak, než včera. Když vaše profese vyžaduje, že musíte změnu času respektovat, dejte si alespoň pár týdnů na postupný přesun a tělu to šetrně, s omluvou a s regenerační podporou "vysvětlete".
Více jsou paradoxně rychlou změnou postiženi lidé s velkým podílem Váty (elementy PROSTOR, VZDUCH), i když obecně mají změnu rádi. K harmonickému fungování těla totiž ze všech nejvíce potřebují pravidelný RYTMUS.

Každé tělo je příjímačem životní energie.

V ájurvédě mluvíme o konceptu Váta - Pitta - Kapha, ale jedná se o naprosto univerzální princip respektovaný ve všech celostních systémech.Většinu své životní energie přijímáme potravou a tento příjem (složení i časování) by měl být v souladu s vrozeným nastavením těla. Říkáme tomu kostituce.

Správné časování stravy:

V denním cyklu vládne v prostředí kolem nás  ráno od 6 do 10 hodin dóša Kapha. To je doba snídaně - dle ájurvédy nejmenší ze tří dávek denního pokrmu.  Vrcholu dne (10-14 hodin) vládne „ohnivá“ Pitta.  Je doba oběda, který by měl být největším a nejdůležitějším jídlem dne. Snažte se obědvat pravidelně, nejlépe mezi 11 a 13 hodinou.
Odpoledne přebírá žezlo „vzdušná“ Váta (14-18 hodin). Večeře by měla tvořit maximálně 1/3 celodenního objemu stravy. Večeřte do 18 hodin! Vybírejte potraviny intuitivně a s radostí, podle své konstituce. Poslouchejte své tělo. Nevěřte reklamám, módním trendům ani univerzálním dietám. Jezte čerstvě potravu pokud možno bez chemie a konzervantů.   Vytvořte si z doby jídla rituál. Svačinky mezi hlavními jídly doporučuji jen ve vyjímečných případech.

V noční části dne od 18 do 6 hodin nejezte. Je určena k transformaci živin ze zažívacího traktu ke koncovým buňkám všech tkání.­


kdfj lksd f

Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy
 • Vítr zakázat nemůžeš, ale můžeš postavit mlýn

  Holandské přísloví


 • Vůdců je na sta, ale dobrých žáků je pořídku

  Ramakrišna

 • ­Zdraví pochází z přirozeného rovnovážného stavu dóš. Moudrý člověk je udržuje v rovnováze. 

  Čaraka


  ­
 • Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život

  Petr Pacovský


  ­
 • ­Zdravý spánek, stejně jako správná strava, je základem zdraví

  Čaraka


  ­
 • Zlo je jenom nedostatek dobra.

  Platón

 • Změň vztah k věcem, které tě znepokojují a budeš od nich mít pokoj

  Marcus Aurelius


  ­
 • Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou
  výsledkem malých hříchů, které
  denně spácháme.
  Hippokrates
 • Nesuďte a nebudete souzeni

  Lukášovo evangelium
 • Život žitý ve shodě s přírodou a s rozumem je cestou ke svobodě.

  Zenón z Kitia

 • Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a  odpovědnost za své chování.
  Dalajláma

 • Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona ­
  Paracelsus
 • ­

  Bděte tedy, protože neznáte dne ani hodiny ...

  ­

  Matoušovo evangelium

Ájurvéda Brno
Sledujte nás na:   

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s těmito pravidly.