Olejová masáž abhjanga

Význam masáže:

               Abhjanga je olejová masáž celého těla. Můžeme si ji nechat udělat v masážním salonu, ale daleko větší účinnost má její pravidelné provádění. V ideálním případě ji můžeme dělat každý den, ale i jednou až dvakrát za týden našemu zdraví velmi prospěje. Teplé oleje otevřou kanály (šróty) a tělo se začne zbavovat ámy. Masáž je také vhodná pro snížení dóši Váta, takže ji můžeme provádět nejen při přetížení této dóši, ale i na podzim, kdy tato dóša narůstá v přírodě. Naopak opatrně bychom měli postupovat, pokud je přetížena Kapha. Potom můžeme zvolit i masáž na sucho. Nevhodné je provádět masáž při horečce a první tři dny menstruace. Mohlo by dojít k přetížení systému odstraňujícího ámu.
             Pravidelná olejová masáž chrání před nemocemi kloubů a zlomeninami ve vyšším věku. Olejovou ájurvédskou masáží je vylučována áma z hlubších vrstev pokožky a putuje k povrchu. Jestliže se tím pokožka vysouší, naneseme po abhjangce následující koupeli nebo sprchování zvlhčující pleťový krém. Po několika dnech nebo týdnech se tímto způsobem vyloučí tolik ámy, že se pokožka opět vrátí do původního stavu a po každé masáži je sametová a krásná.
 
 

Příprava k masáži:

               K masáži budeme potřebovat asi 15dl sezamového oleje, který si pro masáž připravíme podle návodu v další části textu. Dále potřebujeme skleničku na tento olej a vodní lázeň horké vody, ve které skleničku s olejem ohřejeme. V neposlední řadě potřebujeme místnost, kde nevadí trochu oleje a hadr nebo ručník, do kterého pak po spláchnutí zbytky oleje utřeme. Mastnota totiž může být všude kolem nás, a proto je třeba jistého pochopení od ostatních členů rodiny.
  
Způsob provádění masáže:
               Abhjangu můžeme provést z části v sedě a z části ve stoje. Důležité je, abychom byli při tom uvolněni a v pohodlí. Začínáme masáž kapkou oleje do obou uší, dále masírujeme uši, hlavu včetně obličeje. Do obou nosních dírek také vmasírujeme kapky oleje. Poté postupujeme od shora dolů s tím, že dlouhé kosti masírujeme ke kloubům a klouby krouživými pohyby po směru hodinových ručiček. Plosky masírujeme krouživými pohyby palců od paty k prstům. Masáž takto trvá asi 10 - 15 minut. Po masáži necháme olej 10 - 15 minut působit. Čím déle, tím lépe.
              Nakonec olej smyjeme, pokud možno bez použití mýdla, které používáme pouze na ochlupená místa.
 
 

Varianta při nedostatku času:

               Nemáme-li během týdne dostatek času provádíme alespoň masáž hlavy.   Další variantou je provádění masáže na chodidlech před spaním.
 
 

Používaný olej:

               Pro abhjangu se tradičně používá za studena lisovaný sezamový olej, který můžeme koupit v prodejnách zdravé výživy. Dokáže proniknout do párů pokožky snadněji a hlouběji než jiné rostlinné oleje a je organismem obzvlášť dobře přijímán. Sezamový olej obsahuje více linolenové kyseliny než jiné oleje. Jejím vlivem se v oleji nemohou rozmnožovat ani bakterie ani plísně. Proto má sezamový olej protizánětlivou působnost, dokonce i rakovinové buňky zastaví svůj růst.
              Pitty mohou používat i olivový olej a olej mandlový. K masáži hlavy je velmi vhodný olej s bylinou amalaki, případně kokosový olej (zvláště v létě a pro Pittu, protože silně ochlazuje).
 
 

Příprava sezamového oleje:

               Před masírováním je dobré si sezamový olej připravit. Běžný, za studena lisovaný, sezamový olej nalijeme do hrnce a přidáme kapičku vody a necháme vařit. V okamžiku, kdy kapička vody stoupne ze dna hrnce nahoru, je olej připraven. Po zchladnutí jej přelijeme zpět do sklenice. Původní však nebude stačit. Olej trochu zvětší objem.
              Olej se po této přípravě stane jemnějším a pokožka ho lépe přijme.
 
Autor: Fakír

Literatura:

 1. Bauhofer, U.: Vykročení k tichu. Studiopress, Čáslav 2003
 2. Frej, D.: Ajurvéda. Eminent, Praha 2007
 3. Frej,D.: Detoxikace. Triton, Praha 2010
 4. Pirc,K.: Matka a dítě. Ecce Vita, Praha 2004
 5. Kolektiv: Tajemství ájurvédy. Svojtka a co., Praha 2003
Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy
 • Vítr zakázat nemůžeš, ale můžeš postavit mlýn

  Holandské přísloví


 • Vůdců je na sta, ale dobrých žáků je pořídku

  Ramakrišna

 • ­Zdraví pochází z přirozeného rovnovážného stavu dóš. Moudrý člověk je udržuje v rovnováze. 

  Čaraka


  ­
 • Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život

  Petr Pacovský


  ­
 • ­Zdravý spánek, stejně jako správná strava, je základem zdraví

  Čaraka


  ­
 • Zlo je jenom nedostatek dobra.

  Platón

 • Změň vztah k věcem, které tě znepokojují a budeš od nich mít pokoj

  Marcus Aurelius


  ­
 • Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou
  výsledkem malých hříchů, které
  denně spácháme.
  Hippokrates
 • Nesuďte a nebudete souzeni

  Lukášovo evangelium
 • Život žitý ve shodě s přírodou a s rozumem je cestou ke svobodě.

  Zenón z Kitia

 • Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a  odpovědnost za své chování.
  Dalajláma

 • Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona ­
  Paracelsus
 • ­

  Bděte tedy, protože neznáte dne ani hodiny ...

  ­

  Matoušovo evangelium

Ájurvéda Brno
Sledujte nás na:   

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s těmito pravidly.