Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy

ajurveda-brno

Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život.

                                              Pacovský

Nesuďte a nebudete souzeni

           Lukášovo evangelium

Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou výsledkem malých hříchů, které denně spácháme.                                                                                                                                 Hippokrates

Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a  odpovědnost za své chování.

Dalajláma

Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona.

Paracelsus­

Zdravý spánek

Jedním z důležitých faktorů zdravého životního stylu podle ájurvédy je zdravý spánek. Spánek hraje velmi důležitou roli pro naše zdraví a dobrou pohodu. Při nedostatečném nebo naopak nadměrném spánku jsme méně produktivní i méně spokojeni. Většinou se cítíme unaveni, jsme podráždění a nedostatečně empatičtí.
Naše zdraví, spokojenost, štěstí, vitalita nadšení a mnoho dalších příznivých ukazatelů je závislá na dobrém spánku. Ženy jsou vzhledem k hormonálním projevům o 30 % náchylnější k poruchám spánku než muži. Nedostatek spánku zvyšuje Vátu a snižuje Kaphu.

Základní cyklus obnovy těla je definován pojmy výživaočistaregenerace. Spánek je klíčovou složkou regenerace.

Kde spát

Pro dobrý spánek si musíme nejprve připravit dobré podmínky. Nejprve si pohovoříme o zevních podmínkách. Spát bychom měli v tmavé místnosti, pokud možno s minimem světla. Světlo je rušivým elementem, který zhoršuje kvalitu spánku a zejména konstituce Pitta je na světlo při spánku citlivá. Také teplota závisí na konstituci. Obecně konstituce Pitta potřebuje nejméně tepla, Váta nejvíce. Ani Váta by však neměla spát v přetopené místnosti.
Spát bychom měli spíše na tvrdší podložce na levém boku u Váty a Kaphy a na pravém boku u Pitty. Spánek s hlavou na východ přináší meditativní sny, poloha na sever z nás vysává energii, za západ přináší divoké sny a na jih přivádí energii do těla. Podrobněji o uspořádání místa pro spánek hovoří např. indický systém VASTU nebo podobně čínské FENG-ŠUEJ.
V moderní době není zanedbatelný negativní vliv elektrosmogu. Odstraňte z ložnice elektronické přístroje (rušivě působí i v režimu stand by). Nepokládejte si k hlavě zapnutý mobil s nastaveným budíkem na ranní vstávání!
Příčinou poruch spánku může být také nešťastné umístění ložnice nad geopatogenní zónou nebo podzemním vodním zdrojem.

Kolik spánku potřebujeme

Obecně potřebujeme 6 – 9 hodin spánku. Lidé s konstitucí Váta prospívají již při 6 hodinách spánku. Naopak Kapha přirozeně usiluje o co nejdelší spánek. Ten však pouze zvyšuje Kaphu, a tak se dostáváme do začarovaného kruhu. Obvykle stačí 7 – 8 hodin spánku.
V dětství je potřeba spánku větší, až 10 hodin a staří lidé již potřebují spánku méně (stáří je věkem Váty).
Nejdůležitější je spánek v době kdy vládne Pitta, to je od 22.00 do 2.00. V této době je spánek nejvýživnější a nejlépe si odpočneme. Spánkem v jiné době absenci spánku v tuto dobu nelze nahradit.

Příprava před spánkem

  • Ke spánku bychom se měli začít připravovat tak, abychom v klidu nejlépe před 22. hodinou ulehli. Po 22.hodině přebírá vládu Pitta a usínání je mnohem obtížnější.
  • Vyvarujme se kofeinu před spaním, nepijme kávu, černý nebo zelený čaj již po 15. hodině a vyvarujme se kouření.
  • Před spánkem provádíme klidné činnosti jako je krátká procházka, čtení duchovní literatury, meditace jóga.
  • Naopak se před spánkem vyvarujeme práce, akčním filmům, napínavým sportovním přenosům, hádkám a jiné vzrušené činnosti.
  • Účinná je celotělová ájurvédská olejová masáž abhjanga, ale postačí domácí večerní masáž chodidel a hlavy kvalitním teplým sezamovým olejem. Na chodidla je vhodný i kokosový olej.
  • Před spaním si můžeme připravit desetiminutovou koupel nohou v teplé vodě.
  • Spánek zpříjemní a prohloubí jóga, meditace nebo relaxační hudba.
  • Před spaním si můžeme dát čaj snižující Vátu. Užitečné jsou ájurvédské byliny ašwaganda, gotukola, brahmí, jatamansí.
  • … a nebo bylinky našich babiček: lípový květ, dobromysl, meduňka, levandule, petrklíč, třezalka, hežmánek, chmel, květ černého bezu.
  • Pozor si dávejte na dlouhodobé užívání kozlíku lékařského v tinktuře – může na něj vznikat návyk.
  • Také si před spaním můžeme dát šálek teplého mléka se špetkou muškátového oříšku a tenkým plátkem zázvoru.
  • Dobrému spánku také napomáhá pravidelná činnost a uléhání ve stejnou dobu.
  • Uklidnění před spánkem také velmi napomůže modlitba.
  • Zácpa narušuje spánek, proto věnujme dostatečnou pozornost pravidelné stolici. Při problémech zkuste Triphalu nebo aloi.

Rady při usínání

  • Uléháme uklidnění a bez zbytečných myšlenek.
  • Spánku se zbytečně nepleteme do cesty.
  • Všechny rušivé činnosti udělejme před ulehnutím.
  • Jakmile jsme se uložili do postele, odpočívejme uvolněně a pohodlně se zavřenýma očima .
  • Nechejme naši mysl, ať se lehce zaměřuje na tělo. Mějme na paměti, že se nám dostává hodnotného odpočinku; i když nespíme.
  • Ideální je usínat v meditaci nebo v modlitbě.
  • Modlitba pomáhá také v situaci, kdy nemůžeme usnout

Nespavost

Častým problémem v moderní civilizaci je nespavost. Je to obvykle signál tělu, že naše životospráva je špatná. Mnoho lidí řeší nespavost léky na spaní. V krajním případě mohou být řešením na krátkou dobu, ale dlouhodobé užívání pilulek problém spánku neřeší. Spíme, pak sice dostatečně dlouho, ale stejně jsme unavení a to nehovořím o vedlejších účincích. Většinou postačuje dodržovat doporučení popsané jako příprava před spánkem, uklidnit Vátu a případně zvýšit Kaphu. Spánku také pomáhá pravidelné uklidňující masírování (zejména olejové masáže snéhán a speciální terapie shirodhara),  aromaterapie a užití Bachových květových esencí.
Nečekejme výsledek okamžitě, ale při pravidelném užívání doporučených metod jistě uspějeme. Nezapomínejme, že se jedná zejména poruchu Váty a ta se nejlépe uklidňuje pravidelností. Také dechová cvičení a meditace pomáhají ke spánku nebo alespoň k účinnému odpočinku.

Přerušovaný spánek

Jiným problémem je časté noční buzení. Důvody mohou být různé. Může se jednat o ucpané dutiny nebo o nevyřešené psychické problémy. Také nadměrná sexualita může vést k těmto problémům. Také se může jednat o problém z nedostatku tekutin, pak se budíme s bušením srdce nebo ztuhlými klouby. Mnoho poruch spánku také způsobuje nestrávené jídlo nebo zácpa.
V první řadě se snažíme odstranit příčiny. Pokud se nám však stane, že se v noci probudíme, nedělejme z toho tragédii. Zkusme třeba meditovat. Ráno se zamysleme, proč k buzení během noci dochází a zkusme některé metody popsané v části Příprava na spánek

Nadměrný spánek

Nadměrným spánkem trpí zejména lidé s konstitucí nebo poruchou Kapha. Vzhledem k tomu, že nadměrný spánek Kaphu zvyšuje, jedná se o začarovaný kruh, ze kterého se obtížně vystupuje. Pokud trpíme tímto problémem zařaďme opatření a jídelníček snižující Kaphu. Zároveň se snažme dobu spánku postupně zkracovat.

Spánek ve dne

Obdobným problémem jako je nadměrný spánek je spánek ve dne. Zvyšuje nerovnováhu Kaphy. Proto se doporučuje pouze výjimečně. Je to v případech zotavování se z těžké nerovnováhy Váta například po operacích, v pozdním stáří, v dětství a při práci na směny. Pro zdravé jedince se doporučuje pouze  výjimečně v horkém létě.

Ranní vstávání

Ideální je vstávat těsně před východem slunce, ale to není pro většinu z nás reálné. Přesto je časné ranní vstávání ideální vstup do dne, i když je potřeba si na ně chvíli zvykat. Snažme se vstávat bez budíku. Zbytečně se hned po ránu stresujeme. Také se snažme vstávat v pravidelnou dobu, v létě může být dříve, v zimě později. Mě se osvědčilo vstávat mezi pátou a šestou hodinou. Když organismus chce spát déle, nic se neděje, věřme, že to organismus ví nejlépe. Na to však můžeme spoléhat až po určité době zdravého žití.
Není dobré také vstávat jinak ve všední den a jinak ve svátek. Organismus je pak zmatený a ztratí oporu v pravidelné rutině. Toto je důležité zejména pro Váty, které mají k nepravidelnosti velké sklony.

Autoři: Fakír a Jana

 

Literatura

Bauhofer, U.: Vykročení k tichu, Studiopress, Čáslav, 2003
Frej, D.: Ajurvéda, Eminent, Praha, 2007
Chopra, D.: Spokojený spánek, Pragma, Praha, 1994
Verma, V.: Ájurvéda cesta zdravého života, Pragma, Praha bez vročení
Kolektiv: Nejlepší medicína pro děti, Dobra, Praha, 2002