Úvodní stránka

­

AJURVEDA-BRNO aktuálně

Letní čas

Dotaz z korespondence:

Ráda bych se zeptala, jak naložit se změnou času ve vztahu k nejlepším časům pro snídani, oběd a večeři. Např. oběd stále v dobu, kdy hodiny ukazují 12 h, i když mozek má teprve 11 h nebo posunout?


Doporučuji (pokud to jde) zachovat původní zimní rytmus stravování. Vaše tělo nechápe, proč by najednou mělo vstávat a jíst jinak, než včera. Když vaše profese vyžaduje, že musíte změnu času respektovat, dejte si alespoň pár týdnů na postupný přesun a tělu to šetrně, s omluvou a s regenerační podporou "vysvětlete".
Více jsou paradoxně rychlou změnou postiženi lidé s velkým podílem Váty (elementy PROSTOR, VZDUCH), i když obecně mají změnu rádi. K harmonickému fungování těla totiž ze všech nejvíce potřebují pravidelný RYTMUS.
S úsměvem
Jana Ježíková

 

...a dále rozvádím:

Každé tělo je příjímačem životní energie.

V ájurvédě mluvíme o konceptu Váta - Pitta - Kapha, ale jedná se o naprosto univerzální princip respektovaný ve všech celostních systémech.Většinu své životní energie přijímáme potravou a tento příjem (složení i časování) by měl být v souladu s vrozeným nastavením těla. Říkáme tomu kostituce.

Správné časování stravy:

V denním cyklu vládne v prostředí kolem nás  ráno od 6 do 10 hodin dóša Kapha. To je doba snídaně - dle ájurvédy nejmenší ze tří dávek denního pokrmu.  Vrcholu dne (10-14 hodin) vládne „ohnivá“ Pitta.  Je doba oběda, který by měl být největším a nejdůležitějším jídlem dne. Snažte se obědvat pravidelně, nejlépe mezi 11 a 13 hodinou.
Odpoledne přebírá žezlo „vzdušná“ Váta (14-18 hodin). Večeře by měla tvořit maximálně 1/3 celodenního objemu stravy. Večeřte do 18 hodin! Vybírejte potraviny intuitivně a s radostí, podle své konstituce. Poslouchejte své tělo. Nevěřte reklamám, módním trendům ani univerzálním dietám. Jezte čerstvě potravu pokud možno bez chemie a konzervantů.   Vytvořte si z doby jídla rituál. Svačinky mezi hlavními jídly doporučuji jen ve vyjímečných případech.

V noční části dne od 18 do 6 hodin nejezte. Je určena k transformaci živin ze zažívacího traktu ke koncovým buňkám všech tkání.

 

Dokumenty o ájurvédském umění Života

jsou zajímavou exkurzí do prostředí, kde má tato "nejstarší medicína světa" své kořeny.

Tajemství dávných léčitelů 1. - Indie

https://www.youtube.com/watch?v=NlbDOab2yrY

Ájurvéda – umění bytí

https://www.youtube.com/watch?v=lUNJ7zECzKo

Nenechte se zneklidnit exotickým prostředím filmů - lidská bytost má stejné vlastnosti i potřeby všude na Zemi, i v Evropě 21.století :-)

 

Zdravý spánek

               Jedním z důležitých faktorů zdravého životního stylu podle ájurvédy je zdravý spánek. Spánek hraje velmi důležitou roli pro naše zdraví a dobrou pohodu. Při nedostatečném nebo naopak nadměrném spánku jsme méně produktivní i méně spokojeni. Většinou se cítíme unaveni, jsme podráždění a nedostatečně empatičtí. Naše zdraví, spokojenost, štěstí, vitalita nadšení a mnoho dalších příznivých ukazatelů je závislá na dobrém spánku. 

Celý článek najdete v UČEBNICI ÁJURVÉDY

+ video z ČT2 - Dobré ráno z 20.1.2016

 

 

Rychlé a zdravé jídlo do termosky

Někdy se stane, že nemůžete obědvat podle svých zvyklostí a chuti. Jindy potřebujete léčit a stimulovat svůj zažívací oheň Agni. Pro tyto příležitosti doporučuji jednoduchý postup, který vám zabere ráno před odchodem do do práce asi 10 minut času a v poledne budete mít k dispozici lahodné teplé jídlo podle své chuti  a potřeb.  K akci potřebujete termosku se širokým hrdlem o objemu asi 3/4l.

Pokračování článku najdete v UČEBNICI ÁJURVÉDY


Těhotenství z pohledu ájurvédy

Přivedení Života do nového těla (početí, těhotenství, porod) věnuje ájurvéda zvláštní péči. Náhled pro Evropana je možná poněkud exotický, ale podle mého názoru přirozený, čistý a logický, známe-li základní nauku o třech dóšách (bioenergiích).

Ideální těhotenství začíná 6 měsíců před oplozením, kdy budoucí rodiče začnou s pročišťováním a regenerací svého těla, aby pak ve stavu optimálního zdraví spojili spermii s vajíčkem. Následujících 9 měsíců by se rodiče měli soustředit na příchod dítěte. Plod trávící čas v děloze obklopen rodiči, kteří ho nechtějí, se narodí a vyroste s pocitem nechtěnosti bez ohledu na pozornost rodičů, věnovanou mu po porodu. 

Pokračování článku najdete v UČEBNICI ÁJURVÉDY v kapitole Prevence a zdrací - Kapitola pro ženy


Chutě podle ájurvédy

Pro působení potravin má rozhodující význam jejich chuť. Každá chuť má jiné účinky. Většina potravin obsahuje dvě i více chutí. Vedle chuti (rasa) mají potraviny své energetické účinky - zahřívající a ochlazující (vírja), konečné účinky po natrávení (vipák) a mnohdy i specifický nevysvětlitelný účinek (prabhav).

Pro konečné působení má proto význam nejenom obsahové složení potravin, ale i jejich konečná chuť. Potřebuje-li někdo hořký lék, je jeho dodatečné oslazení na škodu věci. Každé jídlo totiž svou specifickou chutí ovlivňuje dóši i celý organismus.

Také je třeba si uvědomit, že se chuti nijak nedoplňují a nemají své protějšky nebo opaky. Každá je samostatná. 

Přísluší však ve skupinách po třech k vlastnostem dóš (bioenergií) Váta, Pitta, Kapha a to následujícím způsobem:

 

                                                   Kapha  - sladká, slaná, kyselá

                                                   Váta      - ostrá, hořká, svíravá

                                                   Pitta      - ostrá, slaná, kyselá

Pokračování článku najdete v UČEBNICI ÁJURVÉDY v kapitole Základy stravování...

 


Kapitola pro ženy

Menstruace

Celostní medicína vnímá ženskou menstruaci jako velmi důležitý projev univerzálního životního rytmu (srovnej s rytmem působení Měsíce na živé organizmy). Každý měsíc odchází z těla s neoplodněným vajíčkem také množství nepotřebného balastu. Je to vlastně takový měsíční generální úklid. V tradičních kulturách ženy v tyto dny často odcházely do ústraní a věnovaly se rituálům. Očistily nejen fyzické tělo, ale i duši a připravily se na nový životodárný cyklus.

Pokračování článku najdete v UČEBNICI ÁJURVÉDY  v kapitole Prevence a zdraví...

 


Začíná fungovat ájurvédská poradna v Brně - podrobnosti zde

 




----------------------------------------------------

­

Doporučuji vaší pozornosti publikaci, která vznikla:

  - na základě textů zveřejněných na tomto webu do roku 2014

- jako hold Jaroslavu Fakíru Mikšíkovi

Knihu si můžete objednat na adrese:

 ginkgo@ginkgo.cz - u paní Benešové

Telefony: 541 212 066, 602 512 770

Cena: 175Kč

 

nebo zde na www.ajurveda-brno.cz

 

 

Celostní péče o zdraví

Z individuálních konzultací i veřejných přednášek mám zkušenost, že lidé často nemají sílu poslouchat, když se jim říká něco o osobní odpovědnosti za zdraví.

Proč?

Nevím přesně – možná hraje roli únava mysli zahlcené přemírou informací, možná je na vině mediální vnucování jednoduchých receptů typu „revoluční pilulka“ na hubnutí, na cholesterol či na hlavu. A starší generace je vyučena bezmezně víře ve vnější lékařskou všemohoucnost.

K selskému rozumu a zbystření pozornosti člověka často přivede až situace, kdy se probudí na anesteziologicko-resuscitačním oddělení nemocnice nebo když je mu lékařem sdělena vážná diagnóza.

Celý článek najdete zde...

----------------------------------------------------------------------


Ájurvédské KOLEČKO

Představujeme vám zajímavou pomůcku pro rychlou orientaci ve správném časování stravy podle ájurvédského modelu.            

 Autoři pomůcky Monika Klíčová a Pavol Majerčák o svém vynálezu píší:

KOLEČKO je pomůckou do kuchyně pro ájurvediky začátečníky, nebo lépe řečeno pro každého, kdo hledá recept na zdravý a spokojený život bez nemocí, aniž by musel pronikat hluboko do ájurvédské filozofie.

Celý článek najdete ZDE ...

a video autorů této zajímavé pomůcky zde

 -------------------------------------------------------------------


Kde nakoupit potraviny, koření a byliny pro vaření podle ájurvédských zásad výživy a životosprávy?

A co ájurvédská péče o krásu?

Obchody s ájurvédským zbožím určitě nenajdete na každém rohu – nejsme v Indii či na Srí Lance,

ALE

ájurvéda je filosofie zdravého života, kterou lze s pomocí selského rozumu praktikovat kdekoliv na Zemi.

A nepotřebujete k tomu mnoho exotických pomůcek.

Pokračování článku najdete ZDE a ráda uveřejním v diskusi všechny další zajímavé typy a zkušenosti, o něž se chcete podělit!


 Vážení přátelé!

Dostalo se mi cti a důvěry zvednout "štafetový kolík" a pokračovat ve vedení projektu, který je na českém internetu ojedinělý a cenný.

Tento web vedl vedl dlouhá léta inženýr Jaroslav Fakír Mikšík - výborný ájurvédský praktik. Cítil potřebu podělit se o poznatky, které dosáhl studiem a vyzkoušel na vlastní kůži letitou praxí. Proto začal psát praktickou učebnici. Byli jsme s Fakírem přátelé, naše myšlení podobné a úcta k ájurvédě hluboká. Fenomén smrti na tom nic nemění.

Mnozí hledáme pro svůj aktuální život starodávné pokladnice moudrosti. Ájurvéda je jednou z nejcennějších a proto stojí za úsilí nahlížet do této pokladnice znovu a znovu. Nacházet moudré a univerzální poznatky, spojovat je v souvislosti a hlavně integrovat to vše do osobního života.

Nadmíru užitečným moderním nástrojem ke sdílení a podpoře procesu  je i tato webová platforma

K dispozici jsou zejména všechny dosud zveřejněné kapitoly UČEBNICE ÁJURVÉDY, které tvoří jádro projektu. Připravuje se také vydání textů v knižní podobě a přibývat budou nové recepty na jídla připravovaná podle ájurvédských zásad a články o užitečných bylinách, koření a další články pro zájemce o hlubší studium oboru.

Prosím o strpení a shovívavost, než se podaří všechny  části webu znovu oživit:-)

S úsměvem

Jana Ježíková



­
Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy
 • Vítr zakázat nemůžeš, ale můžeš postavit mlýn

  Holandské přísloví


 • Vůdců je na sta, ale dobrých žáků je pořídku

  Ramakrišna

 • ­Zdraví pochází z přirozeného rovnovážného stavu dóš. Moudrý člověk je udržuje v rovnováze. 

  Čaraka


  ­
 • Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život

  Petr Pacovský


  ­
 • ­Zdravý spánek, stejně jako správná strava, je základem zdraví

  Čaraka


  ­
 • Zlo je jenom nedostatek dobra.

  Platón

 • Změň vztah k věcem, které tě znepokojují a budeš od nich mít pokoj

  Marcus Aurelius


  ­
 • Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou
  výsledkem malých hříchů, které
  denně spácháme.
  Hippokrates
 • Nesuďte a nebudete souzeni

  Lukášovo evangelium
 • Život žitý ve shodě s přírodou a s rozumem je cestou ke svobodě.

  Zenón z Kitia

 • Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a  odpovědnost za své chování.
  Dalajláma

 • Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona ­
  Paracelsus
 • ­

  Bděte tedy, protože neznáte dne ani hodiny ...

  ­

  Matoušovo evangelium

Ájurvéda Brno
Sledujte nás na:   

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s těmito pravidly.